Cel

Zdobycie trzech szczytów górskich, mierzących powyżej 5000m n.p.m., znajdujących się w różnych krajach, podczas 30-dniowej wyprawy.



Kraje:

           IRAN                                            ARMENIA                                            GRUZJA

         ROSJA                                                              UKRAINA                                     
 

 

 Góry:

Damavand (5604 m n.p.m.) - to najwyższy szczyt w Iranie. Znajduje się w potężnym masywie Alborz - 900 km długości, 30-120 km szerokości - o charakterze alpejskim. Można w nim wyróżnić ok. 70 szczytów o wysokości przekraczającej 4000 m n.p.m., wśród których góruje Damavand (po irańsku Kuh-e Damavand) 



Kazbek (5047 m n.p.m.) - jest jednym z najwyższych i najpiękniejszych Kaukazkich szczytów. W przeciwieństwie do popularnego Elbrusa i do słynnego wśród alpinistów Muru Bezingi, rejon Kazbeka jest rzadko odwiedzany i słabo udokumentowany. Prawdopodobnie nie istnieje żadna literatura dotycząca tego regionu w języku polskim. Samo wejście na Kazbek pod względem trudności technicznych porównywalne jest do Mont Blanc. 
  
Elbrus (5643 m n.p.m.) - to najwyższy szczyt Kaukazu i najwyższy szczyt Rosji.  Góra jest wygasłym stożkiem wulkanicznym, posiada dwa wierzchołki stąd jego nazwa oznaczająca "Piersi dziewicy". Elbrus jest silnie zlodowacony - znajduje się tu ponad 50 lodowców o łącznej powierzchni ok. 144 km2. Nazywany bywa Małą Antarktydą. Należy do Korony Ziemi wg Messnera (najwyższy szczyt Europy).


Aragats (4095 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Armenii w obecnych jej granicach, a zarazem najwyższy szczyt Małego Kaukazu. Jest to nieczynny wulkan. Aragats widoczny jest z daleka jako wybitny masyw górski. Krater wypełniony jest obecnie śniegiem i lodem. Na stokach masywu spotkać można dość liczne starożytne ruiny pochodzące z okresu państwa Urartu, dotychczas jeszcze słabo wyeksploatowane przez archeologów.


Mapa wyprawy:

 

 







 

 

 

 

 

 

 

 

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz